Квіти

Чому не варто робити газон на лісовій ділянці, хоча це найпоширеніше рішення

Нещодавно мене запросили для консультації в одне з старих дачних місць. Мені дуже приємно було повернутися в місця моєї юності, але жити там я б не хотіла.

Котрі доживають свій вік, часто хворі корабельні сосни на невеликих ділянках, кругом сусідські вікна, місця мало, дуже щільна забудова, будинки високі. Та ще багатоповерхівки підступають зі всіх сторін.

Типове оформлення – газон між голими стовбурами корабельних сосен. Іноді на газоні підсаджені хвойні, чагарники або багаторічники. Добре, що господиня ділянки, на відміну від більшості її сусідів не хотіла влаштовувати газон.

Чому добре? Спробую пояснити. На лісовій ділянці ростуть великі дерева, підлісок і якісь місцеві трав’янисті рослини, мохи і багаторічники. З року в рік облітає листя і хвоя, яка, перегниваючи утворює шар родючого ґрунту – лісову підстилку, пронизану нитками мікоризи.

Комахи-хижаки і птахи. живуть у кронах дерев, підліску, регулюють чисельність комах. Словом, ліс – це ціла екосистема, кожен компонент якої пов’язаний з іншим.

Зазвичай такі ділянки облагороджують так: видаляють молоді дерева і підлісок, залишаючи тільки великі дерева, завозять родючий грунт, і висівають газон. Таке втручання, видалення або пошкодження лісової підстилки, а також підвищення рівня грунту над корінням, веде до того, що порушується дихання і харчування коренів, що через деякий час неминуче веде до зниження імунітету дерев. На ослаблені дерева нападає короїд та інші шкідники, поселяються деревні гриби, які руйнують деревину. І через деякий час величезні дерева падають при першому ж урагані до здивування і жаху господарів.

Що стосується газону – це досить сумнівне захід. Справа в тому, що навіть якщо здається, що в лісі сухо, насправді, це зовсім не так. Як правило, там набагато більш волого, ніж на відкритих місцях поруч. А вогкість, кислий грунт і брак світла ведуть до гнилей і загибелі трав і заміщення їх мохами. Тому навіть спеціальний тіньової газон доводиться регулярно підсівати або перестилати.

Що робити? Вирішити для себе, що ви хочете -ліс або сад. І в лісовій частині максимально зберігати існуючу екосистему і насамперед лісову підстилку. Робити тільки санітарну чистку лісу і акуратно підсаджувати тіньовитривалі багаторічники ( папороті, хости, конвалії, купену, анемону лісову, майник дволиста (Maianthemum bifolium), тиареллу сердцелистную, копитняк, пахизандру, глухої кропиви, живучки), вересові ( брусницю, чорницю, журавлину), рододендрони, гортензії, такі трави: вівсяницю сизу (Festuca glauca), вівсяницю овеча (Festuca ovina), лісову ожику (Luzula sylvatica), різні осоки й почвопокривні лісові чагарники: стефанандру, мікробіоту, різні ялівці та інші сланкі і карликові хвойні.

Найкращі доріжки в такій ситуації – це припіднята дерев’яний настил на палях, а всі комунікації проводяться уздовж доріжок, щоб якомога менше порушувати цілісність лісових ґрунтів. Як варіант – легкі гравійні доріжки без бетонного підстави.