Квіти

Особистий досвід: коли і як обрізати вербу цельнолистную хакуро нішикі, щоб вона зберігала декоративність весь сезон

У нас таких верби дві. Скільки їм років, я вам не скажу точно, але більше 15ти. Одна знаходиться в нижній частині ділянки і регулярно стрижеться кулькою, а друга, біля ставка і тераси, – росте кущем або, швидше, маленьким деревцем. Це підсумок моєї спроби виростити штамбову форму без щеплення.

До речі, це дуже простий і ефективний прийом візуально збільшити ділянку. Купуєте два однакових рослини різного розміру. Маленьке садите в добре проглядається дальньому кутку, а більш велике, на передньому плані. Можна посадити кілька таких рослин по периметру в далеких кінцях. Працює прийом і у зворотний бік. Наприклад, щоб візуально наблизити дальню кордон вузького і довгого ділянки. У цьому випадку велика рослина садять далеко, а найменший – на передньому плані. Тільки різниця в розмірах рослин повинна бути досить істотною, залежно від відстаней, але не менше, ніж у півтора рази. Причому не обов’язково одне рослина повинна бути маленьким, а інше більш великим. Це можуть бути й однакові дорослі дерева різного віку по-різному сформовані, щоб крона одного була істотно більше,ніж у іншого.

Раніше зими набагато суворіші і верби подмерзали, тому витрачатися на більш дорогу штамбову форму мені не хотілося,щоб не отримати в один прекрасний день чергову вербу козячу на самому цікавому місці, як сталося з двома колишніми сакурами. Правда, з них вийшли дві відмінні аличі.

Я почала формування, але верби весь час подмерзали, і від ідеї штамба я відмовилася, залишивши вербу кущем, або швидше багатоствольний деревом. Взагалі, на мій погляд, запевнення у ці стійкості рослин в нашому кліматі явно перебільшені. Вони то подмерзнут, то подопреют, то уражаються грибковою інфекцією, якщо їх засипає снігом. Зрозуміло, має значення і походження матеріалу та умови вирощування. З віком підвищується зимостійкість, так і зими стали набагато м’якше.

У нас верби кожен рік, багато років після посадки подмерзали істотно. При цьому у моєї подруги на відстані менше 10 км -кущі росли чудово і з зими виходили абсолютно недоторканими.

Звідси перше правило верби – вологість.

У нас досить сухо, а у неї – близько грунтові води, і кожну весну в найменшій низинці стояла вода. Верби, нагодовані вологою набагато краще переносили зиму.

Ну і власне те, для чого я почала писати цю статтю. Назва сорту “Хакуро Нішикі” (白錦) в перекладі з японської означає “Біла Парча”. І найголовніша родзинка цього сорту, із-за якої його і вирощують – розкішна листя: зелена – ближче до стовбура і скелетних гілок, біла на молодому прирості і рожева на самій верхівці молодого пагона.

Для такої розкішної яскравою листя світло.

Тому, правило друге: вербу треба посадити на добре освітленому місці, але без палючого полуденного сонця. тому що ніжна листя може підгоряти ( не забуваємо про вологий грунт!)

Верба після ранньовесняного стрижки кулькою. Всередині вона вже практично зелена.

Правило третє: не забуваємо, що ця верба все-таки гостя з Японії. А там сиро і тепло. Тому садимо її в захищене від вітру місце. Вітер висушує ніжні молоді листочки і знижує температуру.

Також намагаємося не садити в низинах, хоча це і здається логічним для верби. Туди звалюється холодне повітря, і температура завжди нижче, ніж на гірці.

Ну і мій головний секрет. Вербу зазвичай рекомендують обрізати рано навесні, видаляти сухе та підмерзлі гілочки і формувати крону. Так і потрібно робити в перші 2-3 роки після посадки, щоб сформувати кістяк крони. Але як тільки верба стає трохи старше (або відразу, якщо посаджений дорослий екземпляр, підрощений в розпліднику), вона після суттєвої весняної обрізки виганяє довгі прирости, листя на яких, навіть на світлому місці швидко стають зеленими, щоб забезпечити ефективний.

Що робити? Я практично не обрізаю вербу навесні. Роблю тільки санітарну обрізку і трохи укорочую вибилися прирости, так, щоб не викликати бурхливого зростання. А основну стрижку роблю після того, як закінчується перша хвиля зростання на початку-середині червня. Не забуваючи після неї добре підгодувати рослина повним добривом. Зростання у другій половині літа вже не буде таким бурхливим. Верба добре зберігає форму і порадує яскравим кольором листя, і часу для визрівання нових пагонів у неї буде достатньо.