Всесвіт

Види метеоритів за хімічним складом

А ви знаєте, склад та види метеоритів? Між іншим, те, з чого складається метеорит і спричиняється до якого виду він належить.
Насправді, будь-яке небесне тіло має свою структуру і склад. Найчастіше саме за цими характеристиками їх поділяють на групи для найбільш зручного вивчення і визначення.

З чого складається метеорит

Як відомо, метеоритне тіло є твердим космічним об’єктом, що досягли поверхні . Причому розмір може бути від 2 мм і більше, набагато більше. На сьогоднішній день найбільший представник – Гоба має розміри 2,7х2,7х0,9 метрів.
Варто зазначити, що особливості і набір складових елементів відображає природу походження небесного «організму».
За оцінкою вчених, метеоритні представники містять в різних співвідношеннях мінеральні та металеві компоненти. До перших належать залізо-магнієві силікати, а до других никелистое залізо. Правда, деякі види метеоритів укладають в себе різні домішки, які пов’язані з самим формуванням об’єкта.

Іншими словами, метеорит – це космічне тіло, долетевшее до поверхні Землі і утворене з мінеральних і металевих елементів. В першу чергу, заліза, каменю та нікелю. А також можлива наявність алюмінію, кальцію, кисню, кремнію, магнію, сірки і т. д.

Які види метеоритів виділяються за хімічним складом?

Ще раз підкреслимо, що всі метеорити мають різний хімічний склад. Відповідно, їх основна класифікація ґрунтується саме на ньому. Головним чином, їх розділили на три групи, які в свою чергу, діляться на підгрупи.

Кам’яні або мінеральні

По правді кажучи, це силікатні утворення. Тобто в основному складаються з кам’яно-металевих порід. До речі, понад 90% знайдених на Землі небесних тіл являють собою кам’яні види метеоритів. Оскільки в них мало заліза, нікелю і інших мікроелементів, то при попаданні в атмосферу вони спалахують. Однак не згорають, а при зіткненні з поверхнею набувають чорний колір.

Хондрити

На відміну від інших, подібні метеорні об’єкти мають хондри, чим і зобов’язані своїм назвам. Звичайно, одразу виникає питання, а що це таке взагалі?

Хондр є утвореннями силікатного складу. Можуть мати сферичну чи еліптичну форму, а за розміром досягати кілька міліметрів. При цьому вони укладені в обломкову або кристалічну матрицю, яка часто відрізняється від них за складом і структурою.

Що цікаво, хімічний склад хондритів такий самий, як у нашого Сонця, але без летких елементів, водороду та гелію. Як вважають вчені, сформувалися 4,5 млрд років тому прямо з протопланетного хмари. За їхньою версією, з’явилися вони в результаті конденсації речовини та аккреції пилу з інтервальним нагріванням. Простіше кажучи, хондрити не є залишками чи частиною якогось небесного тіла, а з’явилися як самостійні об’єкти.
Між іншим, вони мають високу щільність речовини: від 2 до 3,7 г/см3. Хоча сама речовина дуже крихка. На подив, шматок такого метеорита можна подрібнити рукою.

Вуглисті хондрити (С)

Перш за все, у них дуже багато залізу у силікатах. Крім того, містять магнетит, графіт, сажу та інші органічні сполуки. До того ж присутня вода, пов’язана у гідросилікатах.
Між тим, вуглець група за певними ознаками поділяють на типи. Особливо хочеться відзначити групу Cl, бо вони не мають хондр. За версією вчених, дані тіла не переносили теплового впливу. Тобто не змінювалися з часу своєї появи. Найімовірніше, це самі старі, давні об’єкти нашої Сонячної системи.

Звичайні хондрити

Правду кажучи, звичайна група зустрічається найчастіше, що пояснює їх назву. Однак їх хондри мають неправильну форму, оскільки включають уламковий матеріал. Крім того, що складаються із силікатів, у них є нікелисте залізо.

Енстатити

Поряд із залізом, яка переважно знаходиться в металевій формі, енстатит містить силікати, збагачені магнієм, мінералом енстатитом. А ось леткі сполуки якщо й присутні, то в незначних пропорціях. Можна сказати, що такий метеорит є одним металом.
Вважається, що енстатитні представники сформувалися у кисневій середовищі. Можливо, з’явилися всередині астероїдного поясу. Головне, що відрізняє енстатити від інших, це червоний колір. Такий відтінок є результатом високого вмісту заліза.

Як ви розумієте, хондритний тип є найпоширенішим, принаймні, серед них потрапляють до нас. Ми відзначили основні види цих метеоритів, тобто лише частину їхньої класифікації. Насправді, існують і інші хондритні тіла, які дещо відрізняються за хімічним складом та фізичними властивостями.

Ахондрити

Дана група має складну природу появи, їх хондри зникли через плавлення та освітлення одних кристалічних зерен за рахунок інших. Значною мірою містять речовини вулканічного типу, а вісь залізу в них небагато.
Сважається, що з’явилися ахондрити 4,2 млрд років тому від астероїда, і Марса. Виходячи з цього, а також хімічного складу виділяють кілька типів:

Акапулькоіти, що відокремилися від малих астероїдів;
Ангрити мають магматичну природу формування;
Метеориті Вести, що відбулися від одноіменного астероїда;
Місячні та Марсіанські, ну тут зрозуміло, звідки вони.
Залізні або металеві
У принципі зрозуміло, що у цих метеоритах переважає нікелисте залізо. Ще їх називають сидеритами. Це, по суті, найщільніші освіти на всій нашій планеті.
За оцінкою вчених, у їх складі залізо займає 90%, а решта припадає на розсіяні мікроелементи. Залежно від цих хімічних сполук виділяють три типи:

Октаендрити – містять камасит і теніт;
Гексаендрити – не мають нікелеві елементи;
Атаксити – складаються з теніту та елементів камасіту на 99%.
Що важливо, залізні види метеоритів мають феромагнетизм. Їх притягують тіла із сильним магнітним полем, у тому числі земне ядро.

Феромагнетизм – це впорядкування стану магнітних моментів у речовині, при якому велика частина паралельна один одному, причому це відбувається спонтанно і мимоволі.

Залізокам’яні

Це, можна сказати, тіла проміжного, змішаного будови. Як виявилося, з усіх потрапили на земну поверхню космічних примірників, вони становлять лише 2%. Згідно з дослідженнями, у їх складі рівні частки нікелістого залізу та каміння. До того ж мають кристали олівіну зеленуватого кольору.
Залізо-кам’яні «посланці космосу» виникли під час зіткнення кору та мантії батьківських тіл.
Також поділяються на типи: мезосидерити та палласити.
Мезосидерити складаються з нікелістого залізу та брекчованих силікатів, а матриця містить багато піроксену, олівіну та позаземні базальтові породи. Прийнято вважати, що з’явилися вони при зіткненні диференційованих великих астероїдів.
Палласити формуються з космічної пилки при руйнуванні вуглецевих зірок. Що дуже цікаво, складаються з прозрачних силікатних самоцвітів, у тому числі з алмазів. Щоправда алмазна частка не така висока, як хотілося б. Але все ж таки їх добувають і використовують для виготовлення дорогих ювелірних прикрас. Хотілося б знайти такий метеорит, чи не так?

Отже, ми дізналися які існують види метеоритів за хімічним складом. Що дивно, вік цих прибульців 4,5 млрд. років. А при їх попаданні на поверхню нашої планети формується кратер, але сама форма тіла не змінюється. Завдяки чому ми, тобто науковці, вивчають їх характеристики. Можливо, такі дослідження призведуть до більш глибокого розуміння походження та розвитку космічних об’єктів, нашої. Крім того, ці знання можуть допомогти пролити світло на більш глобальний питання: а чи є життя за межами нашої планети?